Skip to content

92 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0092
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
14%
Improvement Value:$104,400
86%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+0.9%
2024$4,783+1.3%
2023$4,724+0.2%
2022$4,714+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 13632, Page 7384

Property Sale

Sale
$148,500

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 13465, Page 4425Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6448, Page 702

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 6196, Page 431

Property Sale

Sale
$85,990
DeedBook 5545, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1997