Skip to content

129 Foxglove DrRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0129
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
DescriptionFALMOUTH CONDO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
14%
Improvement Value:$104,400
86%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+0.9%
2024$4,783+1.3%
2023$4,724+0.2%
2022$4,714+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 13542, Page 5258

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 6454, Page 792

Property Sale

Sale
$97,990
DeedBook 5550, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1997