Skip to content

221 Rosebay CourtRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$71,158
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0221
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO/BRIGHTON
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
28%
Improvement Value:$43,700
72%
Total Assessment$60,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+0.9%
2024$2,392+1.3%
2023$2,362+0.2%
2022$2,357+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$71,158

To:

Sq Ft866DeedBook 13047, Page 7863

Property Sale

Sale
$56,372
DeedBook 6110, Page 4

Property Sale

Sale
$45,943
DeedBook 5696, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1997