Skip to content

259 Rosebay CourtRiverside, NJ 08075

Built 1997

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block118.21
Lot1
QualifierC0259
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class37
DescriptionHAMPTON
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,031
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
15%
Improvement Value:$95,000
85%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+0.9%
2024$4,413+1.3%
2023$4,358+0.2%
2022$4,349+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft1,031DeedBook 13620, Page 3464

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,031DeedBook 13298, Page 6795Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6319, Page 45

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5967, Page 340

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5743, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1997