Skip to content

1381 Fairview Blvd.Riverside, NJ 08075

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block120
Lot14.05
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,100
45%
Improvement Value:$209,100
55%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,157+123.5%
2024$6,781+1.3%
2023$6,696+0.2%
2022$6,683+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 13669, Page 111

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 13589, Page 4110Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 13269, Page 8005Recorded3/27/2017