Skip to content

8002 Rt 130 NRiverside, NJ 08075

Commercial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block120
Lot8.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCAR WASH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,400
57%
Improvement Value:$253,700
43%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,701+0.9%
2024$23,486+1.3%
2023$23,194+0.2%
2022$23,147+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

DeedBook 13635, Page 5175

Property Sale

Sale
$302,733
DeedBook 3642, Page 107