Skip to content

531 Oxford DrMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block1.07
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,101
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
34%
Improvement Value:$93,700
66%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,375+3.0%
2024$5,219+2.6%
2023$5,089-0.3%
2022$5,103+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,101DeedBook 13179, Page 4246

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 13097, Page 3328Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1846, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1950