Skip to content

528 N Coles AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block1.08
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
23%
Improvement Value:$165,200
77%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+3.0%
2024$7,862+2.6%
2023$7,666-0.3%
2022$7,687+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,452DeedBook 6566, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1950