Skip to content

605 Windsor AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1954

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block1.10
Lot50
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
30%
Improvement Value:$114,600
70%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+3.0%
2024$6,001+2.6%
2023$5,851-0.3%
2022$5,867+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,301DeedBook 6530, Page 1

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 6432, Page 802

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3839, Page 47

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2731, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1954