Skip to content

452 N Coles AveMaple Shade, NJ 08052

Built 2006

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 2, 2003

Property Information

Block1.12
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,225
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
17%
Improvement Value:$214,700
83%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,820+3.0%
2024$9,536+2.6%
2023$9,298-0.3%
2022$9,324+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6071, Page 612

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2540, Page 156