Skip to content

436 N Coles AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
May 31, 1989

Property Information

Block1.12
Lot21
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
32%
Improvement Value:$95,900
68%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,318+3.0%
2024$5,164+2.6%
2023$5,035+1.1%
2022$4,981+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3867, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950