Skip to content

340 Collins LaneMaple Shade, NJ 08052

Built 1955

Last Sale Price
$13,300
Last Sale Date
Jan 21, 1997

Property Information

Block1.14
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SALC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
33%
Improvement Value:$100,200
67%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402+3.1%
2024$5,238+2.7%
2023$5,101-0.3%
2022$5,116+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,300
DeedBook 5324, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1955