Skip to content

17 W Center AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1940

Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block106
Lot7.03
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
36%
Improvement Value:$84,600
64%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,049+3.0%
2024$4,902+2.6%
2023$4,780-0.3%
2022$4,793+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5913, Page 538

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5049, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1940