Skip to content

61 W Gradwell AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1929

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block108
Lot12.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
29%
Improvement Value:$120,500
71%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+3.0%
2024$6,299+2.6%
2023$6,142+1.8%
2022$6,033+3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,070DeedBook 13521, Page 9698

Property Sale

Sale
$165,500

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 13230, Page 8739Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 13035, Page 5664

Property Sale

Sale
$116,400
DeedBook 5844, Page 362

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5015, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1929