Skip to content

44 Anna AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1932

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block108
Lot3.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SALR2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
31%
Improvement Value:$115,300
69%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,347+3.0%
2024$6,163+2.6%
2023$6,009-0.3%
2022$6,026+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 6177, Page 75

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4384, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1932