Skip to content

206 Fifth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1972

Last Sale Price
$220,675
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block10
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
28%
Improvement Value:$152,200
72%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+3.0%
2024$7,818+2.6%
2023$7,623-0.3%
2022$7,644+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,675

To:

Sq Ft1,568DeedBook 13416, Page 9650

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 13168, Page 6715Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 6076, Page 871

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3649, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1972