Skip to content

323 Crawford AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1955

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Jul 26, 1996

Property Information

Block114
Lot10.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
40%
Improvement Value:$70,300
60%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,195+3.2%
2024$4,066+2.7%
2023$3,959-0.3%
2022$3,970+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5205, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4161, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1955