Skip to content

126 S Terrace AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block116
Lot35.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SL1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
26%
Improvement Value:$186,000
74%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+3.0%
2024$9,263+2.5%
2023$9,035-0.3%
2022$9,060+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6152, Page 531

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5766, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1953