Skip to content

40 S Terrace AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block116
Lot48
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
31%
Improvement Value:$105,500
69%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+3.0%
2024$5,595+2.6%
2023$5,456-0.3%
2022$5,471+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5847, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1940