Skip to content

124 W Main St & 11 S TerrMaple Shade, NJ 08052

Built 1930
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block117.01
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SCB, 1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,600
42%
Improvement Value:$171,700
58%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,172+3.0%
2024$10,848+2.6%
2023$10,577-0.3%
2022$10,607+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,242DeedBook 13795, Page 9771Recorded11/22/2025

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,242DeedBook 13431, Page 68Recorded1/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3042, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1930