Skip to content

13 Overbrook AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1959

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block129.01
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1.5SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
27%
Improvement Value:$138,900
73%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+3.0%
2024$6,967+4.8%
2023$6,649-0.3%
2022$6,667+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 13585, Page 221

Property Sale

Sale
$46,507
DeedBook 2876, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1959