Skip to content

42 W Woodcrest AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block129.12
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
31%
Improvement Value:$115,700
69%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+3.0%
2024$6,141+2.6%
2023$5,988-0.3%
2022$6,004+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 13276, Page 5670

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3709, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1953