Skip to content

11 Arlington AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1955

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block129.13
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
31%
Improvement Value:$112,300
69%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+3.0%
2024$5,986+2.6%
2023$5,837-0.3%
2022$5,853+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,265DeedBook 13437, Page 4884

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 13300, Page 1530Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6708, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1955