Skip to content

328 S Coles AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1907

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Oct 4, 2002

Property Information

Block130
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
19%
Improvement Value:$187,100
81%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+3.0%
2024$8,467+2.6%
2023$8,255-0.3%
2022$8,278+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 6022, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1907