Skip to content

447 Alexander AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1975

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block139
Lot9.03
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class28
Description2STWIN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
32%
Improvement Value:$93,500
68%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+3.0%
2024$5,079+4.1%
2023$4,877-0.3%
2022$4,891+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 13515, Page 7149

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6668, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1975