Skip to content

559 Alexander AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1930

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block142
Lot16.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
28%
Improvement Value:$128,400
72%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+3.0%
2024$6,616+2.6%
2023$6,451-0.3%
2022$6,469+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,239DeedBook 13382, Page 4366

Property Sale

Sale
$77,500

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 13342, Page 5758Recorded7/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930