Skip to content

220 W Mill RdMaple Shade, NJ 08052

Built 1933

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block142
Lot22
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
26%
Improvement Value:$137,100
74%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+3.0%
2024$6,797+2.6%
2023$6,627-0.3%
2022$6,646+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,945DeedBook 13306, Page 8289

Property Built

Built

Year Built: 1933