Skip to content

15 S Pine AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1934

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 11, 2007

Property Information

Block148
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
20%
Improvement Value:$162,600
80%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+3.0%
2024$7,490+2.6%
2023$7,303-0.3%
2022$7,323+3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 6495, Page 483

Property Sale

Sale
$86,557
DeedBook 6323, Page 882

Property Sale

Sale
$88,637
DeedBook 6135, Page 37

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4941, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 2979, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1934