Skip to content

222 S Cedar AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1925

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block157
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
33%
Improvement Value:$87,100
67%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+3.0%
2024$4,825+2.6%
2023$4,705-0.3%
2022$4,718+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$166,500

To:

Sq Ft782DeedBook 6640, Page 403

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 5644, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$81,425
DeedBook 3882, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 2868, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1925