Skip to content

315 Oakland AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1890

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block15
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
26%
Improvement Value:$156,500
74%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+3.0%
2024$7,777+2.6%
2023$7,583-0.3%
2022$7,604+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 13496, Page 6011

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890