Skip to content

555 Sunset AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1957

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block168
Lot8.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
31%
Improvement Value:$146,400
69%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+7.5%
2024$7,446+2.6%
2023$7,260-0.3%
2022$7,280+3.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 6008, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1957