Skip to content

537 Sunset AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1920

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block168
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
26%
Improvement Value:$165,500
74%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+3.0%
2024$8,249+2.6%
2023$8,043-0.3%
2022$8,066+3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 13635, Page 1766

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 6211, Page 409

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5620, Page 473

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3293, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920