Skip to content

301 N Coles AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block17
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
28%
Improvement Value:$140,500
72%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+3.0%
2024$7,151+2.6%
2023$6,972-0.3%
2022$6,992+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,608DeedBook 13804, Page 2490Recorded1/17/2026

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5710, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1968