Skip to content

265 W Linwood AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1961

Last Sale Price
$150,500
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block18.01
Lot4.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SALD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
26%
Improvement Value:$176,000
74%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+3.0%
2024$8,740+2.6%
2023$8,521-0.3%
2022$8,545+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 5822, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1961