Skip to content

590 Route 38 EastMaple Shade, NJ 08052

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$5,350,000
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block189.01
Lot5

Sq Footage---
Acreage8.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,517,500
48%
Improvement Value:$2,682,500
52%
Total Assessment$5,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$197,392+3.0%
2024$191,672+2.6%
2023$186,888-0.3%
2022$187,408+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,350,000

To:

DeedBook 6541, Page 525

Property Sale

Sale
$4,816,054
DeedBook 5833, Page 746

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 5525, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1978