Skip to content

17 Willow RdMaple Shade, NJ 08052

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block189.04
Lot4.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,600
45%
Improvement Value:$314,100
55%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,512+3.0%
2024$20,889+2.6%
2023$20,367-0.3%
2022$20,424+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,130DeedBook 6454, Page 516

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5270, Page 68

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4169, Page 335

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3841, Page 137

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3321, Page 6