Skip to content

2809 Route 73 SouthMaple Shade, NJ 08052

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block192
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionVIP AUTO OUTLET
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,000
73%
Improvement Value:$103,300
27%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+3.0%
2024$13,870+2.6%
2023$13,524-0.3%
2022$13,562+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6443, Page 181

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6115, Page 337

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4399, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1960