Skip to content

2803 Route 73 SouthMaple Shade, NJ 08052

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block193
Lot1.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionREST/BAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,485
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$870,000
67%
Improvement Value:$424,500
33%
Total Assessment$1,294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,139+3.0%
2024$47,715+2.6%
2023$46,524-0.3%
2022$46,654-9.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007