Skip to content

202 Ruth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block205
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage714
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
43%
Improvement Value:$62,200
57%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,119+3.0%
2024$3,999+2.6%
2023$3,899-0.3%
2022$3,910+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft714DeedBook 13306, Page 2878

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft714DeedBook 13202, Page 8969Recorded12/16/2015

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4112, Page 38

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 3144, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1950