Skip to content

523 S Maple AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$360,595
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block208
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,949
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
24%
Improvement Value:$156,300
76%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+3.0%
2024$7,582+2.6%
2023$7,393-0.3%
2022$7,413+3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,595
Sq Ft1,949DeedBook 13699, Page 7214Recorded12/14/2023

Property Sale

Sale
$360,595

To:

Sq Ft1,949DeedBook 13699, Page 7214

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5945, Page 385

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4014, Page 280

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 2803, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1955