Skip to content

134 W Linwood AveMaple Shade, NJ 08052

Built 2002

Last Sale Price
$193,025
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block20
Lot6.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
20%
Improvement Value:$186,200
80%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+3.0%
2024$8,581+2.6%
2023$8,367-0.3%
2022$8,390+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$193,025
DeedBook 5984, Page 281

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5961, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2002