Skip to content

233 W BroadwayMaple Shade, NJ 08052

Built 1974

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 3, 1998

Property Information

Block21
Lot10
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SALL1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
21%
Improvement Value:$176,400
79%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+3.0%
2024$8,279+2.6%
2023$8,072-0.3%
2022$8,095+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5622, Page 806

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2862, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1974