Skip to content

508 E Woodlawn AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block28
Lot1.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SFL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
21%
Improvement Value:$174,500
79%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+3.0%
2024$8,179+2.6%
2023$7,975-0.3%
2022$7,997+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967