Skip to content

519 Glendale AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1986

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Jul 23, 1986

Property Information

Block28
Lot4.03
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
24%
Improvement Value:$150,600
76%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+3.0%
2024$7,335+2.6%
2023$7,152-0.3%
2022$7,172+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 3239, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1986