Skip to content

307 Lincoln AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 1992

Property Information

Block39
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
28%
Improvement Value:$126,800
72%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+3.0%
2024$6,458+2.6%
2023$6,297-0.3%
2022$6,314+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960