Skip to content

431 N Forklanding RdMaple Shade, NJ 08052

Built 1970

Last Sale Price
$373,700
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block43
Lot1.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
28%
Improvement Value:$137,400
72%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+3.0%
2024$6,996+2.6%
2023$6,821-0.3%
2022$6,840+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$373,700

To:

Sq Ft1,728DeedBook 13744, Page 8375

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,728DeedBook 13714, Page 961Recorded4/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970