Skip to content

26 E Linwood AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1912

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
20%
Improvement Value:$190,000
80%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+3.0%
2024$8,721+2.6%
2023$8,503-0.3%
2022$8,527+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,110DeedBook 13734, Page 1597

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6141, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1912