Skip to content

121 W Main StMaple Shade, NJ 08052

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$278,128
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block64
Lot6.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
32%
Improvement Value:$141,600
68%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+3.0%
2024$7,637+2.6%
2023$7,447-0.3%
2022$7,467+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$278,128

To:

Sq Ft2,616DeedBook 13664, Page 8375

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,616DeedBook 13610, Page 9182Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4754, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1957