Skip to content

435 E Park AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block66
Lot8.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
36%
Improvement Value:$97,100
64%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+3.3%
2024$5,106+2.8%
2023$4,966-0.3%
2022$4,982+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950