Skip to content

246 Orchard AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1922

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block7.01
Lot2.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
45%
Improvement Value:$75,700
55%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+3.0%
2024$5,076+8.0%
2023$4,699-0.3%
2022$4,713+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft866DeedBook 13624, Page 7070

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 6375, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1922